Spośród wszystkich materiałów, z których można wykonać kocyk dla dziecka wełniane koce są najtrwalsze. Są miękkie i ciepłe, ponadto bardzo trudno je zabrudzić lub uszkodzić. Wełniane koce są bardzo łatwe w pielęgnacji i nie trzeba ich często prać. Wytyczne zalecają prać wełniane kocyki nawet raz na 3 miesiące.

Mam dla Ciebie 6 kroków dzięki którym Twój kocyk mimo upływu czasu będzie wyglądał jak nowy. Jedyne co musisz zrobić to wcielić je w życie. To bardzo proste. Zaczynamy?

1. Nie pierz przed pierwszym użyciem

W przeciwieństwie do wszystkich materiałów jakie znasz, wełny nie musisz prać przed pierwszym użyciem. W ogóle unikaj częstego prania wełny (cóż za oszczędność czasu). Merino nie lubi się z brudem i kurzem. 

2. Wietrz wełniany kocyk na zewnątrz
Wietrzenie kocyków na świeżym powietrzu to najlepsza metoda ich odświeżenia. Weź wełniany kocyk na zewnątrz i dobrze nim potrząśnij a następnie powieś w miejscu gdzie masz dobry przepływ powietrza. Dzięki temu usuniesz kurz i brud z kocyka.

3. Szczotkuj kocyk szczotką o bardzo miękkim włosiu
Większość kocyków wymaga odświeżania po pewnym czasie użytkowania. Wełniany kocyk możesz z łatwością odświeżyć dzięki szczotce z miękkim włosiem lub szmatce. Połóż kocyk na płasko i delikatnie go wyszczotkuj. Możesz również użyć rolki do czyszczenia ubrań. Ten zabieg pozwoli na usunięcia powierzchniowych zabrudzeń lub drobnych plam.

4. Szybko reaguj na plamy powstałe przez rozlane płyny
Włókna wełny merino zbudowane są z białka o nazwie keratyna oraz pokryte są naturalnym woskiem lanoliną. Dzięki nim wełna merino jest odporna na wodę i płyny takie jak np. soki. Dopiero po kilku minutach płyny zaczną wsiąkać w kocyk, masz zatem czas żeby usunąć płyn z powierzchni kocyka. Kiedy jednak płyn wsiąknie w kocyk, w celu usunięcia plamy weź szmatkę, zamocz ją w letniej wodzie z odrobiną łagodnego detergentu. Nie szoruj kocyka, po prostu namocz poplamione miejsce. Unikaj tarcia, wykręcania i wyciskania wody z kocyka.

5. Wypranie mocno zabrudzonego kocyka
Kiedy Twój kocyk bardzo się zabrudzi, do tego stopnia że kroki z poprzedniego punktu okażą się nieskuteczne, wypierz go ręcznie w letniej wodzie. Użyj niewielkiej ilości łagodnego detergentu przeznaczonego do prania wełny. Nie pocieraj, nie wykręcaj. Delikatnie wyciśnij wodę. Kocyk będziesz prać rzadko więc nie martw się, że będzie to dla Ciebie uciążliwe.  

6. Wysusz wełniany kocyk
Aby wysuszyć wełniany kocyk rozłóż go na płasko. Unikaj suszenia kocyka na bardzo ostre światło słoneczne, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie schnięcie wełny co doprowadzi do tego, że kocyk będzie szorstki. Unikaj suszenia w suszarce bębnowej, ten zabieg może zniszczyć miękkość
i kształt wełnianego kocyka.

7. Nie prasuj
Włókna wełny merino są naturalnie skręcone. Po zgięciu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Kiedy na kocyku pojawią się linie zagięcia, rozłóż go a po kilku minutach zagięcia znikną.

8. Przechowuj wełniany kocyk w ciemnym i suchym miejscu
Przed schowaniem kocyka do szafy upewnij się, że jest suche zapobiegnie to jego deformacji. Przechowuj kocyk w suchym i ciemnym miejscu takim jak na przykład szafa czy komoda. Zadbaj o preparat, który odstraszy mole. Polecam Ci lawendę lub kawałek cedrowej gałązki.

To naprawdę bardzo proste. Z pewnością dasz sobie bez problemu radę.