Merino kontra bambus. A raczej wiskoza bambusowa

Bambus to roślina

Na początek jestem Ci winna wyjaśnienia - o co chodzi z tą wiskozą bambusową. Otóż, nie istnieje taka tkanina jak bambus. Szok prawda? Na ilu metkach widziałaś napis 100% bamboo w składzie? W Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) nakłada na producentów ogromne kary pieniężne za stosowanie określeń ,,100% bambus” zamiast ,,wiskoza z bambusa”.

Wbrew pozorom to jest bardzo logiczne.

Wiskoza powstaje z celulozy. Celuloza pozyskiwana jest z drzew. Pewnie teraz zapaliła Ci się czerwonka lampka. Przecież drzewa to sama natura! Drzewa tak, ale żeby pozyskać z celulozy materiał to należy ,,wykąpać” ją w koktajlu chemikaliów. I tu jest właśnie pies pogrzebany. Mimo, że wiskoza powstaje z natury to ze względu na jej sposób produkcji zaliczana jest do tkanin sztucznych.

Tak samo rzecz ma się z wiskozą bambusową. Bambus to roślina. A tkanina produkowana z bambusa to wiskoza bambusowa i zalicza się do tkanin sztucznych. Nie myl błagam z tkaninami syntetycznymi. Syntetyczne są swetry w sieciówkach (dlatego zimą w swetrze zgrzytasz zębami) i popularne (o zgrozo!) minky, pod którym pocisz się jak po przebiegnięciu półmaratonu. 

Zerknij niżej. Na podział włókien na naturalne, sztuczne i syntetyczne. 

podział włókien

Co oferują nam merino i bambus i dlaczego nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego

Właściwości termoregulacyjne merino

Znasz te dylematy kiedy wychodzisz z dzieckiem na zewnątrz  i za chusteczkę nie wiesz czy dobrze je ubrałaś, czy nie za grubo czy nie za cienko. A czy warstw wystarczająco? A może by tak z jedną jeszcze dodać? A czy się nie zgrzeje? A może je zawieje? Oszaleć można!

Najgorzej jest chyba jesienią. Kiedy rano jest 7 stopni, a w południe nagle 16. Poskakuję z ekscytacji na krześle i gdybym tylko nie biegała palcami po klawiaturze to biłabym sobie brawo. Sama sobie zdjęłam z ramion ten ,,ciężar”. Nie musze się zastanawiać czy mi dziecko nie zmarznie na spacerze, a jak wejdę do nagrzanego pomieszczenia (apteki czy sklepu) to czy zaraz nie spłynie potem. A po ponownym wyjściu na zewnątrz już tylko witaj infekcjo!

Jak to robię? Na każdy spacer zabieram kocyk z  merino. Dlaczego? Bo merino ma zdolności termoregulacyjne, czyli utrzymuje stałą temperaturę ciała bez znaczenia jaka panuje temperatura otoczenia. A tak po ludzku kocyk doskonale grzeje, kiedy na zewnątrz jest zimno, ale pozwala też skórze oddychać. Dzięki czemu Twoje dziecko się nie spoci. Jeden kocyk i szach mat zmiany temperatury! Przyznaj to spore ułatwienie. Jeden dylemat macierzyństwa mniej!

Właściwości termoregulacyjne wiskozy bambusowej to mit! Ups..

W Internecie krążą pogłoski, że bam.. wiskoza bambusowa ma właściwości termoregulacyjne. Nic bardziej mylnego! Wiskoza bambusowa nie odprowadzi potu na zewnątrz tak jak merino, pozostawiając skórę dziecka suchą. Wiskoza wysycha powoli i robi się przy tym zimna (brr! Wyobraź sobie jak ktoś kładzie Ci właśnie zimny okład na skórze). A w dodatku pobiera ciepło z ciała do wyschnięcia, czyli je wyziębia. Wniosek z tego taki, że być może wiskoza bambusowa sprawdzi się jako zimny okład, ale nie licz na to że ogrzeje Twoje dziecko kiedy wokół spadnie temperatura.

Właściwości antybakteryjne i nieprzyjemne zapachy

Bambus : bakterie 0:1

Z bakteriami rzecz ma się tak, że uwielbiają wilgoć. A wiskoza bambusowa nie posiada zdolności odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Dodajmy dwa do dwóch i pojawia nam się prosty wniosek: wilgoć zmagazynowana w wiskozie bambusowej jest doskonałą pożywką dla bakterii. A tam gdzie do akcji wkraczają bakterie, tam ciągnie się za nimi nieprzyjemny zapach. Tak! Pot jest bezwonny. Źródłem nieprzyjemnego zapachu są właśnie bakterie ,,żerujące” na pocie. Dlaczego więc mówi się, że bambus ma właściwości antybakteryjne i jeszcze antygrzybicze? Bo bambus czyli roślina takie właściwości posiada. Natomiast wiskoza bambusowa nie posiada właściwości antybakteryjnych. Traci je bezpowrotnie w wyniku przeprowadzonej obróbki.

Merino vs bakterie 2:0

A jak rzecz ma się z merino? Posiada zdolność do pochłaniania aż 35% wilgoci w stosunku do swojej masy. Wilgoć z merino jest oddawana do otoczenia z taką szybkością, że nawet nie jesteś w stanie tego zauważyć. Tak doskonale radzi sobie z odprowadzaniem potu na zewnątrz, że bakterie nie mają sprzyjających warunków do namnażania się. A co za tym idzie nie ma problemu nieprzyjemnych zapachów. Poza tym włókna merino pokryte są lanoliną, to naturalny zwierzęcy tłuszcz, która sama w sobie ma właściwości antybakteryjne.

I na koniec… CENA

Cena kocyka z merino jest zdecydowanie wyższa niż cena kocyka z wiskozy bambusowej. Wynika to z właściwości, które posiada merino. Wełna merino może zafundować Tobie i Twojemu dziecku to czego nie dostaniesz od wiskozy bambusowej.

Wspólny mianownik

Jest jednak coś co łączy merino i wiskozę bambusową. Mianowicie: obie są bardzo miękkie i delikatne w dotyku! Szach mat podrażnienia skóry.

Z czego to wynika? W przypadku merino z bardzo cienkich włókien, które są bardzo elastyczne i w kontakcie z bardzo wrażliwą skórą dziecka uginają się i nie powodują podrażnień. Ba! Wiesz, że ubranka i kocyki z merino łagodzą objawy egzemy u dzieci (u dorosłych też oczywiście). Więcej o tym możesz przeczytać w artykule Kocyk merino – nie gryzie, nie powoduje alergii.

Jeśli chodzi o miękkość wiskozy bambusowej nie będę Cię czarować i lać wody. Nie znalazłam nigdzie rzetelnej informacji z czego ta miękkość wynika (jeśli masz jakieś sprawdzone informacje to podziel się, błagam). Musisz jednak wiedzieć, że z wykształcenia jestem… chemikiem. I mam pewne przepuszczenia, którymi chciałabym się z Tobą podzielić. Ciekawa jestem czy i Tobie będą one bliskie. Aby z bambusa wytworzyć wiskozę bambusową pędy bambusa miażdży się mechanicznie a następnie gotuje się je w wodorotlenku sodu i disiarczku węgla. Powstaje masa celulozowa, z której następnie w kąpieli kwasowej wyciągane są włókna wiskozy bambusowej. Być może to właśnie odczynniki chemiczne są powodem tej miękkości.

Merino i bambus a wyprawka dla noworodka

OK! Ale skąd ja to wiem? I czy mądrze się tylko dlatego, że w moim sklepie znajdziesz kocyki z wełny merino?

Wiem bo byłam w tym miejscu w którym jesteś teraz Ty. Zastanawiałam się co będzie najlepsze dla tego małego człowieka, którego powitam na świecie. Zastanawiałam się jakie to ma znaczenie czy kocyk będzie wykonany z bawełny, wiskozy bambusowej, minky czy wełny. I wiesz co? Zielonego pojęcia nie miałam, że nie ma takiej tkaniny jak bambus! Wówczas nie wiedziałam nawet o wełnie merino. Ale zanim coś kupię muszę przeczytać opinie z całego Internetu. A kiedy gra toczyła się o komfort i bezpieczeństwo małego człowieka byłam podwójnie zmotywowana, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: CO BĘDZIE NAJLEPSZE DLA MOJEGO DZIECKA!

I ja znalazłam. Merino.

 

Do brzegu – czas na podsumowanie

Co Ty wybierzesz? Nie wiem, ale bardzo chętnie się dowiem! Napisz mi o swoich wyprawkowych perypetiach! A może potrzebujesz Listy Wyprawkowej? Zapisz się do newslettera a otrzymasz ją w mailu!:)

Do przeczytania!

Spodobał Ci się tekst? Poznajmy się na Instagramie. Chętnie zobaczę Twoją codzienność :)

https://www.instagram.com/humblebumble.pl/

Powiązane produkty

Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | fuksja

299,00 zł
Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | różowy

299,00 zł
Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | szary

299,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz