Kocyk merino - nie gryzie, nie powoduje alergii

Kocyk merino nie gryzie

Wiesz co lubi Twoje dziecko, a za czym nie przepada. Kiedy chce jeść, a kiedy spać. Wiesz też, co może go uczulać lub co powoduje podrażnienia skóry. Eliminujesz nawet niektóre produkty ze swojej diety, aby nie przekazać ich dziecku wraz z mlekiem. A jeśli dopiero kompletujesz wyprawkę to wszystko jeszcze przed Tobą:)

Niestety w dzisiejszym zanieczyszczonym świecie i trudnym dostępie do świeżych produktów wysokiej jakości, łatwo o alergie.

Nie zawsze masz dostęp do świeżych owoców i warzyw z pewnego źródła. Jednak na wybór tkaniny, którą będziesz otulać twoje dziecko, masz całkowity wpływ.

Czy wełna powoduje alergię?

Rozprawmy się z gryzącą i uczulającą wełną. Raz a dobrze.

Przypomnij sobie. Ile razy zrezygnowałaś z zakupu ubrania lub koca tylko dlatego, że w składzie było 100% wełny. Drapiąca, gryząca niczym sweter, od babci podarowany na święta Bożego Narodzenia.

Od 100 lat naukowcy z całego świata badają wełnę. I żaden nie znalazł dowodów na to, że wełna jest odpowiedzialna za alergie skórne. Skoro się nie mylą to dlaczego podrażnia skórę i doprowadza do szału? Hę? Bo są różne gatunki wełny! Każda wełna charakteryzuje się inną średnicą włókna (czyli tego najmniejszego pojedynczego włoska albo niteczki, jak wolisz).

Teraz będzie trochę o liczbach (bo liczby są naprawdę super!).

Twój włos ma średnicę około 75 mikronów. Mimo, że włosy są bardzo elastyczne to przyznaj, czasem ,,podrapią” Cię po szyi. Wełna. Ta od skarpet i swetra pod choinką od babci, ma średnice włókna od 27 do 50 mikronów. I faktycznie potrafi nieźle podrażnić skórę. Dlaczego? Wełniane włókna, których średnica jest większa niż 30 μm (mikronów) będą się wbijać w skórę i powodować to nieprzyjemne uczucie swędzenia i gryzienia.

To dlaczego merino takie delikatne i mięciutkie? Bo… UWAGA… najgrubsze włókno wełny merino ma 24,5 mikrometrów. TAAADAM wszystko jasne!

Wyobraź sobie cieniutką nić z ogromną precyzją utkaną przez pająka. Do tej pajęczej nici porównywane jest włókno merino. Włókno merino i pajęcze nić są bardzo cienkie i przy tym elastyczne. Dzięki temu, w kontakcie ze skórą włókno wełny merino ugina się. Nie wbija się jak włókno zwykłej wełny. I mowy nie ma o podrażnieniu, drapaniu i gryzieniu.

Ale jest jedna rzecz o której musisz wiedzieć. Wełna pokryta jest lanoliną, to naturalny zwierzęcy tłuszcz. Szeroko stosowany w kosmetyce, znajdziesz ją niemal w każdym kremie. Oprócz tego, że jest antybakteryjna - co jest ogromnym plusem. Ma również jeden mały minus. Na łamach medycznego magazynu “The Lancet” opublikowano artykuł, w którym napisano, że uczulenie na lanolinę występuje u 3% ludzkości na świecie.  Jeśli jesteś uczulona na lanolinę wełna nie jest dla Ciebie. Istnieje więc pewne prawdopodobieństwo, że dla Twojego dziecka też nie.

Wełna a egzema

Na koniec mam dla Ciebie naukowe doniesienie – petardę. Wyobraź sobie, że naukowcy z Murdoch Children's Research Institute w Australii przeprowadzili badania na grupie dzieci, które cierpią na egzemę.

Egzema to jest takie dziadostwo, które w ogóle nie powinno istnieć. Tak jak wszystkie inne choroby, które dotykają dzieci. Egzema to stan zapalny skóry, który prowadzi do jej przesuszenia. Ta skóra ma tendencję do pękania. Jest zaczerwieniona i swędzi jak diabli. Na egzemę cierpi aż 28% niemowlaków na świecie.

Ale Ci australijscy naukowcy odkryli, że po zmianie ubrań z bawełny, na ubrania z wełny superfine merino następował znaczny spadek nasilenia wyprysków i podrażnień skóry. Kiedy zamieniano ubrania z powrotem na bawełniane, objawy egzemy wracały.

Co to znaczy? Dzięki temu, że włókna merino są tak cieniutkie i tym samym elastyczne, nie podrażniają skóry. Wręcz przeciwnie - przynoszą jej ukojenie! Wiadomo wełna merino nie zniweluje choroby. Do tego potrzebne są również odpowiednie maści, leki. Ale kocyki i ubranka z wełny merino to dodatkowe ukojenie dla skóry Twojego dziecka. Czy to nie są dobre wieści?

 

To jak? Masz już jasność z czego wynika to gryzienie wełny?

Jeśli chcesz porozmawiać, o coś zapytać napisz do mnie:)

Do przeczytania!

 

PS średnica wełny merino z której tworzone są kocyki Humble Bumble ma średnicę 19 mikrometrów. To sporo mniej niż średnica Twojego włosa!  

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ. KLIKNIJ I ZOBACZ:

Co ma wspólnego kocyk i sen Twojego dziecka? czyli 15 minut spokoju dla Ciebie z kubkiem gorącej kawy  

5 powodów, dla których kocyk merino sprawdzi się o każdej porze roku

Powiązane produkty

Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | fuksja

299,00 zł
Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | różowy

299,00 zł
Humble Bumble

Kocyk z mięciutkiej wełny merino | szary

299,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz